top of page

Czy młodzi ludzie mogą mieć choroby serca? Rozwiewamy wątpliwości!


Jeszcze do niedawna choroby serca były kojarzone wyłącznie z osobami w podeszłym wieku. Tymczasem zewsząd dochodzą nas wieści, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego są coraz częściej diagnozowane także u młodych dorosłych, którzy nie są do końca świadomi potencjalnych zagrożeń. Tymczasem choroby serca są coraz częstsze, rosnąc wraz z problemami takimi jak zaburzenia lipidowe, nadciśnienia oraz nadwagi, które w przyszłości mogą przełożyć się na niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia – takie jak zawał serca. Dane są alarmujące. Z przeprowadzanych badań wynika bowiem, że rośnie odsetek młodych ludzi cierpiących na nadwagę oraz otyłość. Jednocześnie coraz więcej młodzieży zmaga się ze stanami przednadciśnieniowymi (120-139/80-89 mmHg), a także nadciśnieniem tętniczym. Współcześnie pacjentami kardiologicznymi nie są wyłącznie ludzie w podeszłym wieku; coraz częściej są to osoby młode. Gdzie tkwi przyczyna tego typu zmian? W Kardiolab postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej kwestii, starając się przy tym rozwiać wszelkiego rodzaju wątpliwości i odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: dlaczego tak wielu młodych ludzi doświadcza dziś chorób serca?


Choroby serca u młodych – główne czynniki ryzyka


Podejrzewa się, iż rozpowszechnienie chorób układu sercowo-naczyniowego w dużej mierze spowodowane jest niewielką świadomością na temat czynników ryzyka wśród osób młodych. Tymczasem to właśnie papierosy, zła dieta czy brak aktywności fizycznej są w stanie skutecznie wpłynąć na rozwój chorób serca. Zazwyczaj ścieżka do nabycia choroby serca rozpoczyna się dość niewinnie – poprzez brak regularnej aktywności ruchowej, nieregularną i nieprawidłową dietę, a także używki. W długotrwałej perspektywie to właśnie one mogą doprowadzić do osłabienia organizmu, wystąpienia niedoborów, a następnie schorzeń sercowo-naczyniowych. Oczywiście, są jeszcze inne przyczyny; należy zaliczyć do nich choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy), bezdech śródsenny czy hipercholesterolemia rodzinna. Nieleczone, są one w stanie doprowadzić do wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego. Także infekcje wirusowe, jak grypa, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a nawet zawału serca.


Eksperci doszukują się przyczyn gwałtownego wzrostu chorób serca u młodych dorosłych także w wyzwaniach psychologicznych i społecznych współczesnego świata. Wielu ludzi przyznaje, że ich sytuacja ekonomiczna ciągle się pogarsza, a oni sami dostrzegają u siebie wypalenie zawodowe w młodym wieku. Obciążająca praca, wysoka ekspozycja na stresory oraz życie w ciągłym biegu może znacznie obciążać organizm, finalnie determinując zwiększanie się czynnika ryzyka doświadczenia chorób serca. Silny, długotrwały stres, jest w stanie przyczynić się do wystąpienia niedokrwienia mięśnia sercowego, szybkiego wzrostu blaszki miażdżycowej bądź formowania skrzeplin – te zaś zwiększają ryzyko wystąpienia kardiomiopatii, ostrego zespołu wieńcowego bądź udaru mózgu.


Jak zapobiegać występowaniom chorób serca w młodym wieku?


Regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta stanowią krok w stronę zmiany swojego życia na zdrowsze – zapobiegając chorobom serca. Także rezygnacja z używek oraz nauka radzenia sobie ze stresem (np. za pomocą technik relaksacyjnych, medytacji, uczęszczania na spotkania terapeutyczne) może znacznie wspomóc zachowanie zdrowego serca. To jednak nie wszystko. Kluczowy element profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego stanowi odpowiednia diagnostyka. W Kardiolab zapraszamy zarówno osoby młode, dzieci i dorosłych na kompleksowe badania serca, obejmujące między innymi EKG, echo serca, badanie obrazowe tętnic szyjnych czy próby wysiłkowe na bieżni. Profilaktyczne badania serca coraz częściej zlecane są osobom młodym, które zgłaszają się do centrów medycznych z niepokojącymi objawami, mogącymi sugerować występowanie chorób serca. Diagnostyka zalecana jest także pacjentom znajdującym się w zwiększonej grupie ryzyka: palącym papierosy, mającym nadwagę, silnie narażonym na stres oraz obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku występowania chorób sercowo-naczyniowych. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą zespołu Kardiolab. Pomagamy naszym pacjentom zatroszczyć się o zdrowie ich serc.


 
 
 

Comments


bottom of page