top of page

Ciche objawy chorób serca – na co zwrócić uwagę?



Choroby układu krążenia stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Niektóre z nich objawiają się wyraźnie, podczas gdy inne dają naprawdę subtelne znaki. Wiele dolegliwości związanych z układem sercowo-naczyniowym rozwija się latami, niemal nie dając żadnych sygnałów – natomiast kiedy te zaczynają się pojawiać, nierzadko są one bagatelizowane przez pacjentów. Między innymi z tego powodu choroby serca stały się prawdziwą epidemią. Szacuje się, że w Polsce na choroby serca umiera każdego dnia kilkaset osób – zaś na sam zawał serca rocznie umiera 15 tysięcy Polaków. Kojarzone najczęściej z bólem w klatce piersiowej, nierównym tętnem czy intensywnymi dusznościami, choroby serca potrafią ukazywać się na wiele różnych, nietypowych sposobów. Zapraszamy do lektury na temat cichych objawów, które mogą sugerować występowanie u danej osoby chorób serca.


Poznaj nietypowe objawy, które mogą sugerować istnienie chorób serca


Jednym z objawów, który może sugerować choroby serca, lecz często kojarzony jest z zupełnie innymi przyczynami jest nieświeży oddech – do którego nierzadko dochodzi krwawienie z dziąseł. To dość powszechny problem, który powinien zaniepokoić w momencie kiedy pacjent mimo prawidłowej higieny zębów odczuwa nieprzyjemną woń. Z jednej strony objaw ten może wskazywać na rozwój stanu zapalnego, który wywołany jest przez chorobę serca; z drugiej nieprawidłowy stan dziąseł jest w stanie zwiększyć prawdopodobieństwo występowania problemów z układem krążenia. Istotnym elementem diagnostycznym jest tutaj wywiad z pacjentem, podczas którego można dowiedzieć się więcej o stanie jego jamy ustnej oraz kwestii jej higieny. Równie atypowym sygnałem są tak zwane „palce Hipokratesa”, czyli pogrubiałe końcówki palców o powiększonych, wyraźnie zaokrąglonych paznokciach; taki wygląd może sugerować niedotlenienie bądź choroby z nim związane, a także siniczne wady serca. To nie koniec! Ciekawym, a przy tym naprawdę cichym symptomem choroby serca może okazać się...zmarszczka. A konkretnie znak Franka, nazwany na cześć lekarza Sandersa T. Franka, który w latach 70. XX wieku zaobserwował u jednego ze swoich pacjentów charakterystyczną zmarszczkę na uchu, którą – po zbadaniu pacjenta – zinterpretował jako sygnał zwiększonego ryzyka miażdżycy. To nietypowe odkrycie próbowało potwierdzić wielu naukowców; niektórym się to udało. Okazało się bowiem, że bruzda na uchy może wskazywać na występowanie u pacjenta chorób sercowo-naczyniowych.


Kolejnym z objawów jest między innymi ból ramienia – którego większość z nas nie skojarzyłaby z wczesnym symptomem zawału. W takiej sytuacji ból pojawia się nagle, najczęściej w lewym ramieniu, stopniowo narastając. Nierzadko promieniuje on w dół. Pozostając w tematyce cichego zawału, warto wskazać objawy, które mogą go sugerować. Jak wskazują lekarze, podczas „niemego zawału” chory nie odczuwa bólu w klatce piersiowej; może nawet zupełnie nie zwrócić uwagi na fakt, że jego serce obumiera i przestaje pracować. Nie oznacza to jednak, że cichy zawał nie daje żadnych objawów – część z nich jest najzwyczajniej bagatelizowanych. Należą do nich:

  • ból szczęki (nierzadko współgra z bólem ramienia);

  • nagłe uczucie zmęczenia;

  • ból brzucha, nudności i wymioty;

  • lęk o niewyjaśnionym podłożu;

  • nierówne bicie serca (uczucie „kołatania”).


Nie lekceważ nietypowych objawów! Skorzystaj z konsultacji kardiologicznej


W przypadku podejrzewania u siebie choroby serca lub nagminnego doświadczania któregoś z nietypowych objawów, nie powinno się odkładać wizyty u kardiologa „na później”, gdyż w pewnym momencie może okazać się, że będzie za późno na wdrożenie działań zapobiegawczych. Skutki niezdiagnozowanych na czas chorób serca, takich jak cichy zawał, potrafią być rozległe i wymagać intensywnej terapii. To właśnie wspomniany przed chwilą czas odgrywa kluczową rolę dla ratowania serca – im szybciej trafi się do doświadczonego lekarza, tym lepiej. Konsultacja kardiologiczna jest niezbędna ku temu, by móc ocenić to, w jakim stanie jest serce. W Kardiolab zajmujemy się szeroko pojętą diagnostyką kardiologiczną dla dzieci i dorosłych, wykonując między innymi EKG, echo serca, badanie obrazowe tętnic szyjnych oraz próby wysiłkowe na bieżni. Zauważasz u siebie niepokojące objawy? Umów się na konsultację w naszym elbląskim gabinecie. Postaramy się pomóc.


 
 
 

Comments


bottom of page